Usuwanie ciał obcych z oka to procedura okulistyczna, której celem jest usunięcie drobnych przedmiotów lub zanieczyszczeń, które przypadkowo dostały się do oka. Jest to zabieg mający na celu ochronę przed dalszymi uszkodzeniami rogówki, spojówki czy innych struktur oka.

Kto wykonuje wybraną usługę?

W pierwszej kolejności okulista przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, ustalając w jakich okolicznościach ciało obce dostało się do oka, a także wykonuje wstępne badanie przy lampie szczelinowej. Po stwierdzeniu obecności ciała obcego lekarz przystępuje do procedury usunięcia ciała obcego z oka, stosując przy tym znieczulenie miejscowe czyli krople znieczulające aplikowane na powierzchnię oka, które dodatkowo zmniejszają dyskomfort pacjenta. Używając fluoresceiny i lampy szczelinowej lekarz precyzyjnie lokalizuje ciało obce i dokonuje oceny uszkodzeń. Następnie ciało obce jest delikatnie usuwane przy pomocy odpowiedniego w danej sytuacji narzędzia, jak np. igła czy narzędzie magnetyczne (opiłek żelaza w oku) lub też w drodze płukania oka. Po zakończeniu usuwania ciała obcego lekarz dokładnie ocenia powierzchnię gałki ocznej pod kątem jej ewentualnych uszkodzeń. Jeśli zostaną stwierdzone uszkodzenia rogówki wówczas specjalista może przepisać krople antybiotykowe lub nawilżające, a także zalecić wizytę kontrolną. Takimi metodami nie należy jednak leczyć głębokich ran rogówki, które wymagają bardziej zaawansowanych procedur chirurgicznych.

Ciało obce w oku, a dokładnie znajdujące się na powierzchni gałki ocznej musi zostać bezwzględnie usunięte. Jest to ważna procedura, która może zapobiec poważnym powikłaniom, jak również przynieść pacjentowi natychmiastową ulgę. Dzięki odpowiednim metodom i narzędziom okulista jest w stanie skutecznie i bezpiecznie usunąć ciało obce, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzeń i infekcji, pod warunkiem jednak, że pacjent zgłosi się do lekarza odpowiednio szybko.

Podstawowym sposobem na usuwanie ciał obcych z oka jest płukanie oka z wykorzystaniem sterylnego roztworu soli fizjologicznej. Można też skorzystać z jałowego wacika lub specjalistycznego narzędzia okulistycznego, jakim jest igła bądź pęseta. Z kolei użycie fluoresceiny i lampy szczelinowej, dzięki zastosowaniu barwnika, pomaga uwidocznić ciało obce oraz ocenić ewentualne uszkodzenia powierzchni oka. W przypadku metalowych ciał obcych stosuje się również narzędzia magnetyczne. A dla zwiększenia  komfortu pacjenta stosuje się krople znieczulające, które umożliwiają bezbolesne przeprowadzenie procedury.

Zabieg usunięcia ciał obcych z powierzchni oka należy wykonać natychmiast po zgłoszeniu się pacjenta, który wykazuje ciało obce w oku objawy. Mogą nimi natomiast być ból, pieczenie oraz odczuwanie dyskomfortu w oku, jego zaczerwienienie i nadmierne łzawienie, a niekiedy również zaburzenia widzenia, uczucie obecności „piasku” w oku oraz obrzęk spojówki lub powiek.

Wówczas usunięcie ciała obcego stwierdzonego na powierzchni oka zapobiega powikłaniom takim, jak infekcje czy trwałe uszkodzenia rogówki. Przynosi też ulgę w bólu i dyskomforcie, które najczęściej towarzyszą temu problemowi, ale również pozwalają na ochronę wzroku poprzez uniknięcie trwałych zmian w rogówce lub spojówce, które mogą prowadzić do zaburzeń widzenia. Dodatkowo w trakcie zabiegu usunięcia ciała obcego z powierzchni oka, lekarz okulista może ocenić jego ewentualne uszkodzenia.

Inne usługi

Operacja jaskry w Szpitalu Medeor w Łodzi to skuteczny sposób na zahamowanie postępu choroby i ochronę wzroku. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz doświadczonemu zespołowi specjalistów oferujemy bezpieczne i skuteczne leczenie jaskry.

Badanie oka HRT czyli Heidelberg Retina Tomograph jest nowoczesną metodą diagnostyki okulistycznej, służącą do oceny struktur nerwu wzrokowego. Badanie to umożliwia wykrycie wczesnych zmian w obrębie nerwu wzrokowego, a to czyni ją szczególnie przydatną w…

Optyczna koherentna tomografia okulistyczna czyli w skrócie OCT to nowoczesna i nieinwazyjna metoda obrazowania struktur oka, dzięki której możliwe jest szczegółowe przeanalizowanie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, rogówki oraz innych tkanek narządu…

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania