Pobranie cytologii inaczej nazywane badaniem cytologicznym (CYTOLOGIA) jest jednym z podstawowych badań przesiewowych w profilaktyce raka szyjki macicy, polegające na pobraniu komórek z szyjki macicy w celu oceny ich struktury i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Analiza pobranych komórek prowadzona jest pod kątem zmian przedrakowych, rakowych lub infekcji, jak zakażenie wirusem HPV czyli brodawczaka ludzkiego, które stanowi główną przyczynę raka szyjki macicy. Jest to badanie proste i całkowicie bezpieczne. Prawidłowo powinno być wykonywane raz na 2 lata.

Kto wykonuje wybraną usługę?

Pobranie cytologii jest zatem podstawowym i kluczowym badaniem profilaktycznym, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy, w tym zmian o charakterze przedrakowym i nowotworowym. Dzięki temu można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, a to w znaczny sposób zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie. Korzyści z tego badania dla profilaktyki raka szyjki macicy są nieocenione.

Jest to bardzo proste i skuteczne badanie, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, że wyniki będą zafałszowane bądź niejednoznaczne. Niekiedy wynik pobrania cytologii może być fałszywie negatywny, nie wykazując istniejących zmian lub też fałszywie pozytywny, sugerując występowanie nieprawidłowości, które w rzeczywistości nie istnieją. Dlatego w razie wątpliwości konieczne jest powtórzenie badania lub wykonanie dodatkowych testów. Badanie nie jest bolesne, jednak szczególnie wrażliwe pacjentki mogą odczuwać w jego trakcie dyskomfort. Może też pojawić się lekkie krwawienie po pobraniu komórek.

Główną korzyścią wynikającą z badania cytologicznego jest możliwość wczesnego wykrycia niepokojących zmian przedrakowych,  a to umożliwia podjęcie skutecznego leczenia i zapobiega rozwojowi raka szyjki macicy. Zaletą badania jest również jego szybkość, a także nieinwazyjny i bezbolesny przebieg. To ważny element profilaktyki nie tylko rakowej, ale również pozwalający na zidentyfikowanie różnych infekcji, takich jak zakażenie wirusem HPV czy inne zmiany zapalne, co z kolei pozwala na wcześniejsze wdrożenie leczenia.

Zatem badania cytologiczne Łódź warto wykonywać regularnie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, kontroli zdrowia u pań, u których stwierdzono obecność wirusa HPV, jak również u tych, u których występują częste infekcje intymne i stany zapalne – wówczas cytologia pomaga w ocenie ich przyczyn i charakteru. A w przypadku pacjentek, u których usuwane były zmiany przedrakowe, cytologia to ważny element monitorowania zdrowia pacjentki.

Pobranie cytologii to badanie nieskomplikowane, wykonywane najczęściej  w gabinecie ginekologicznym i trwające zaledwie kilka minut. Podczas badania ginekolog za pomocą specjalnej szczoteczki cytobrush pobiera komórki z powierzchni szyjki macicy. Zastosowanie tej szczoteczki pozwala pobrać materiał ze specjalnej strefy przejściowej na granicy nabłonka płaskiego i gruczołowego, gdzie właśnie przebiegają procesy różnicowania komórek, zatem to właśnie ta strefa może stać się miejscem wyjścia procesu nowotworowego. Pobrany materiał jest umieszczany w specjalnym pojemniku i przesyłany do laboratorium analitycznego, gdzie jest badany pod mikroskopem. Na wyniki czeka się zazwyczaj do dwóch tygodni.

Aby badanie czystości pochwy było jak najbardziej miarodajne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy poinformować lekarza o ewentualnych problemach zdrowotnych. Należy też unikać stosunków seksualnych oraz irygacji pochwy w okresie minimum 24, a najlepiej 48 godzin przed badaniem, aby nie zaburzyć jego wyniku.

Cytologia jest standardowym badaniem profilaktycznym, jednak nie jedynym sposobem  oceny stanu szyjki macicy. Wykonuje się także takie badania, jak test na obecność wirusa HPV, sprawdzający, czy w szyjce macicy znajduje się wirus HPV, który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Inną metodą jest kolposkopia czyli badanie, w którym lekarz za pomocą specjalnego mikroskopu dokładnie ogląda szyjkę macicy. Warto zaznaczyć, że najczęściej to badanie jest wykonywane po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku cytologii lub w przypadku podejrzenia występowania zmian nowotworowych. Biopsja to z kolei badanie bardziej inwazyjne, przeprowadzane wówczas, gdy wcześniej opisane badania wskazują na zmiany mogące stanowić zmiany rakowe. Badanie polega na pobraniu fragmentu tkanki z szyjki macicy w celu przeprowadzenia dokładniejszej analizy.

Badanie cytologiczne jest badaniem bezpiecznym i skutecznym, jednak istnieją pewne sytuacje, w których jego wykonanie może być niewskazane. Przede wszystkim nie powinno się jej wykonywać w trakcie menstruacji, ponieważ krew może utrudniać ocenę komórek. Również w przypadku aktywnej infekcji intymnej zaleca się odłożenie cytologii do momentu wyleczenia, aby wynik badania nie został zaburzony. I jeszcze kwestia cytologii w ciąży – otóż generalnie może być ona wówczas pobierana, jednak nie zawsze jest zalecana w pierwszym trymestrze, chyba że wystąpią istotne wskazania medyczne.

Badanie wymaz z pochwy jest zalecana do regularnego pobierania u każdej kobiety, która prowadzi życie seksualne bądź też od momentu rozpoczęcia aktywności seksualnej. Zalecenia dotyczące częstotliwości wykonania badania różnią się w zależności od wieku pacjentki oraz wyników poprzednich badań, jednak najczęściej zaleca się wykonywanie tego badania raz na dwa lata, u wszystkich kobiet po 25 roku życia. Jednak w niektórych przypadkach badanie cytologiczne należy przeprowadzać częściej, w szczególności jeśli wcześniejsze wyniki cytologii nie były prawidłowe, gdy doszło do zakażenia wirusem HPV, u kobiet o obniżonej odporności wynikającej m.in. ze stanu po przeszczepach czy z HIV. Częściej pobranie cytologii wykonuje się też po leczeniu zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy.

Inne usługi

Bolesne miesiączkowanie to jedna z dolegliwości ginekologicznych, dotykająca kobiety w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się ona silnym bólem w podbrzuszu, który towarzyszy miesiączce, znacząco wpływającym na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Bolesne…

Endometrioza to przewlekła choroba ginekologiczna, która dotyka miliony kobiet na całym świecie, często prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niepłodność i przewlekły ból, znacząco wpływając na jakość życia pacjentek.

Nadżerka szyjki macicy to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń ginekologicznych. Zazwyczaj są to łagodne zmiany, niemniej jednak w każdym przypadku wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia, które pozwolą zapobiegać ich potencjalnym powikłaniom. Nadżerka…

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania