Skrzydlik oka, a dokładnie skrzydlik rogówki, to fibro-waskularna, zwyrodnieniowa zmiana spojówki gałkowej, rosnąca na powierzchni rogówki, często w kształcie trójkąta lub skrzydła. To zgrubienie pojawia się w obrębie szpary powiekowej i ma kształt trójkąta zwróconego wierzchołkiem do rogówki. Skrzydlik rogówki może występować na jednym oku bądź na obu oczach i chociaż przyczyny jego powstawania nie są do końca znane, to jednak przypuszcza się, że największy wpływ ma tu długotrwała ekspozycja oczu na światło słoneczne oraz suche i zapylone powietrze oraz drażniące substancje chemiczne. 

Choroba oczu skrzydlik to zwykle stan łagodny, który we wczesnym stadium wymaga jedynie podawania kropli lub maści do oczu. Jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach może powodować duży dyskomfort i zaburzenia widzenia, dlatego może być niezbędne operacyjne usunięcie skrzydlika rogówki.

Kto wykonuje wybraną usługę?

Przed rozważeniem operacji, którą wykonuje się najczęściej tylko w przypadku bardzo zaawansowanych zmian wpływających u pacjenta na jakość widzenia, skrzydlik oka leczenie wykorzystywane są nieinwazyjne sposoby, które mogą łagodzić objawy, a także spowolnić postęp skrzydlika. Warto tu wymienić takie działania, jak:

  • ochrona oczu przed promieniowaniem UV - noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem oraz kapeluszy z szerokim rondem,
  • sztuczne łzy - stosowanie nawilżających kropli do oczu pomaga w łagodzeniu suchości i podrażnień spowodowanych skrzydlikiem, co może zmniejszyć związany z nim dyskomfort,
  • leki przeciwzapalne – lekarz może tu zdecydować skrzydlik jakie krople na receptę, w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku
  • unikanie substancji drażniących – w szczególności ochrona oczu przed kurzem, wiatrem i chemikaliami.

Operacja skrzydlika rogówki jest rozważana w sytuacji, gdy wpływa on na widzenie w znaczący sposób, np. zasłaniając oś widzenia, bądź zmiana jest na tyle duża, że powoduje astygmatyzm lub inne zaburzenia refrakcji. Wskazaniem do zabiegu usunięcia skrzydlika rogówki jest również odczuwanie przez pacjenta dużego dyskomfortu, podrażnienie czy stan zapalny, nie ustępujące wskutek leczenia farmakologicznego. Zabieg wykonuje się także wówczas, gdy skrzydlik ma niekorzystny wpływ na estetykę wyglądu – wówczas może on zostać usunięty z przyczyn kosmetycznych.

Zasadniczą korzyścią wynikającą z zabiegu usunięcia skrzydlika jest poprawa widzenia, w szczególności ostrości wzroku oraz zmniejszenie astygmatyzmu. Zabieg przynosi również ulgę pacjentom, u których ta przypadłość powoduje nie dające się zniwelować innymi metodami podrażnienia, suchość i stany zapalne. Dodatkowo, ponieważ zmiana w postaci skrzydlika jest widoczna na oku, operacja jego usunięcia poprawia estetykę oka i zwiększyć pewność siebie pacjenta.

Operacja skrzydlika rogówki jako inwazyjny zabieg chirurgiczny jest obarczona pewnymi wadami i potencjalną możliwością wystąpienia powikłań:

  • nawrót schorzenia – choroba oczu skrzydlik może powrócić, szczególnie jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zapobiegawcze, jak np. autoprzeszczep spojówki. Nawroty są też częstsze, jeśli operacja była wykonywana w młodym wieku.
  • powikłania pooperacyjne – czyli infekcje, stany zapalne czy powstanie blizn, które mogą wpływać na jakość widzenia.
  • skrzydlik rekonwalescencja dłuższa niż standardowo - istnieje możliwość, że proces gojenia u danego pacjenta będzie trwał dłużej niż w większości przypadków, nawet kilka tygodni, w trakcie których pacjent odczuwa dyskomfort.

Warto podkreślić, że operacja taka nie zawsze może zostać wykonana, nawet jeśli są ku temu wskazania. Dzieje się tak w przypadku występowania u pacjenta aktywnej infekcji oka bądź gdy jego ogólny stan zdrowia jest zły, co zwiększa ryzyko powikłań po zabiegu. Z kolei większe prawdopodobieństwo, że skrzydlik na oku powróci, może zostać wywołane niewystarczającą ochroną przeciwsłoneczną po operacji.

Operacyjne usunięcie skrzydlika rogówki jest skutecznym sposobem leczenia tej niegroźnej, ale uciążliwej zmiany oka, jednak decyzja o jej przeprowadzeniu powinna być starannie przemyślana, z uwzględnieniem wszystkich możliwych alternatyw i potencjalnego ryzyka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik chirurgicznych, większość pacjentów odzyskuje komfort widzenia oraz poprawia estetykę oka, jednak kluczowe jest tu przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych, pozwalających zminimalizować ryzyko powikłań i nawrotów.

Inne usługi

Optyczna koherentna tomografia okulistyczna czyli w skrócie OCT to nowoczesna i nieinwazyjna metoda obrazowania struktur oka, dzięki której możliwe jest szczegółowe przeanalizowanie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, rogówki oraz innych tkanek narządu…

Usuwanie ciał obcych z oka to procedura okulistyczna, której celem jest usunięcie drobnych przedmiotów lub zanieczyszczeń, które przypadkowo dostały się do oka. Jest to zabieg mający na celu ochronę przed dalszymi uszkodzeniami rogówki, spojówki czy innych struktur…

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania