KTG to skrót od nazwy kardiotokografia, która oznacza jedno z podstawowych badań wykonywanych u kobiet w ciąży. Jego celem jest monitorowanie stanu zdrowia płodu w sposób nieinwazyjny. W ramach KTG rejestrowane są dwa parametry jednocześnie: akcja serca płodu określana przez liczbę uderzeń serca na minutę oraz czynność skurczowa macicy, pozwalająca ocenić, w jaki sposób płód reaguje na skurcze macicy, zwłaszcza w trakcie porodu. Badanie to wykonuje się przede wszystkim w ostatnim trymestrze ciąży oraz podczas porodu, aby monitorować dobrostan dziecka i szybko reagować na ewentualne zagrożenia, takie jak niedotlenienie. Zazwyczaj badanie takie trwa trzydzieści minut, a w razie potrzeby może zostać wydłużone do jednej godziny. Badanie jest bezpieczne i komfortowe dla mamy i dziecka. Może mieć postać testu kardiotokograficznego nie stresowego lub stresowego. W KTG nie stresowym w czasie 30 minut trwania badania wykonywane są ciągłe zapisy KTG. Jeśli w tym czasie nie zostaną stwierdzone okresowe zmiany częstotliwości akcji serca płodu, to wówczas przedłuża się monitorowanie o kolejne 30 minut. Z kolei KTG stresowe oznacza zapis KTG stosowany w przedporodowym nadzorze płodu. Zazwyczaj test jest przeprowadzany po podaniu ciężarnej małych dawek oksytocyny czyli hormonu, który wyzwala czynność skurczową macicy. Ma to na celu obciążenie serca płodu, a za prawidłowy uznaje się test negatywny.

Kto wykonuje wybraną usługę?

KTG w szpitalu to niewątpliwie jedno z kluczowych badań monitorujących stan płodu w ciąży i podczas porodu, które do tego jest nieinwazyjne, bezpieczne i dostarcza istotnych informacji o dobrostanie dziecka, pozwalając na szybką reakcję w razie wykrycia nieprawidłowości i wynikających z nich zagrożeń. Badanie to jest powszechnie stosowane w codziennej praktyce położniczej i stanowi ważne narzędzie w opiece nad matką i dzieckiem.

KTG jest badaniem bezpiecznym i nie ma wyraźnych przeciwwskazań do jego wykonania. Można jednak wyróżnić kilka sytuacji, w których badanie może być utrudnione lub mniej precyzyjne. Przede wszystkim utrudnieniem dla precyzyjnych pomiarów może być grubsza tkanka tłuszczowa u mam z otyłością. Wynik badania może też zostać zniekształcony przy nadmiernej aktywności płodu, ale również w przypadku wcześniaków, u których może występować naturalnie niższa czynność serca, a co za tym idzie, wymagana będzie inna interpretacja wyników.

Przeprowadzanie badania KTG płodu to przede wszystkim jego bezpieczeństwo, ponieważ pozwala na monitorowanie jego stanu. To z kolei umożliwia szybkie podjęcie działań w przypadku zagrożenia, jak np. podjęcie decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w przypadku niedotlenienia. Ponadto KTG pozwala na monitorowanie skurczów macicy w czasie porodu. Pokazuje częstotliwość i intensywność skurczów macicy, co pomaga lekarzom lepiej kontrolować przebieg porodu. Co ważne, badanie jest nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, nie wymaga też specjalnego przygotowania.

KTG najczęściej wykonuje się w trzecim trymestrze ciąży, począwszy od 36 tygodnia, a także już w trakcie porodu. Zatem podstawowym wskazaniem do jego przeprowadzenia jest monitorowanie pracy serca płodu w końcowej fazie ciąży, aby upewnić się, że rozwija się on prawidłowo. Badanie wykonuje się także w razie podejrzenia zagrożenia dla płodu, czyli w sytuacji gdy występują takie objawy jak krwawienie, mała ilość ruchów płodu, zaburzenia wzrostu płodu lub problemy zdrowotne matki takie, jak nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa. Wówczas KTG Łódź pozwala na dokładniejsze monitorowanie stanu dziecka. KTG jest także stosowane do monitorowania reakcji płodu na skurcze macicy w porodzie indukowanym i oczywiście jako standardowa procedura w trakcie porodu, służąca ocenie stanu zdrowia dziecka.

Inne usługi

Wizyta położnicza jest jednym z elementów opieki prenatalnej, mającym na celu monitorowanie zdrowia matki i dziecka w trakcie ciąży. Regularne wizyty u położnej lub lekarza położnika pozwalają na wykrywanie ewentualnych problemów zdrowotnych oraz zapewniają…

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania